Rainbow Beach Triathlon

World Champion Triathlete Luke Harvey didn’t even look puffed as he took first place at the RB Tri

World Champion Triathlete Luke Harvey didn’t even look puffed as he took first place at the RB Tri

What an event and what a winner!

Two times World Champion, Luke Harvey, took out first place in the Rainbow Beach Triathlon as overall winner, with a time of 2:00:20.9

The winning female competitor was number 23, Lucy Bowden, with a time of 2.23.44.4

Winner Luke Harvey said: “I was out there for the fun of it. It was a challenging course with the swim leg choppy one day and crystal the next and the bike leg was very slow and draining with a dead wind but it was great.”

Lucy Bowden was the first female past the post and in September last year Lucy competed in the ITU Age Group World Championships

Lucy Bowden was the first female past the post and in September last year Lucy competed in the ITU Age Group World Championships

Nineteen-year-old Luke won the World Championship in Rotterdam in 2017 and the Gold Coast in 2017 and lives in Brisbane’s Bayside area.

A full list of winners is published below and an album of photos is on our Rainbow Beach Cooloola Coast Community News Facebook page.

 

Overall
Place Bib Name Category Time
1 29 Luke Harvey Male 17-19 2:00:20.9
2 63 Brodie Gardner Male 30-34 2:00:48.6
3 35 Michael Hooper Male 25-29 2:02:33.1
4 68 Nicholas Hull Male 30-34 2:03:07.8
5 62 Calvin Franklin Male 17-19 2:04:29.7
6 47 Jamie Simmonds Male 40-44 2:05:54.5
7 27 Ryan Marsh Male 15-16 2:07:09.7
8 37 Paul Marchant Male 25-29 2:09:02.1
9 28 Mitchell Densley Male 15-16 2:11:49.3
10 59 Steven Schofield Male 45-49 2:12:02.6
11 41 Timmy Hortz Male 30-34 2:12:18.7
12 64 Mitch Baker Male 30-34 2:13:20.9
13 36 Matt Billington Male 25-29 2:15:00.2
14 9 Lucy Bowden Female 25-29 2:15:40.9
15 69 Paul Worroll Male 50-54 2:21:22.3
16 4 Ella Wooldridge Female 17-19 2:22:02.2
17 72 Kalon Playford Male 35-39 2:24:00.1
18 18 Stephanie Albert Female 35-39 2:24:48.5
19 70 Sarah Buchanan Female 20-24 2:24:57.2
20 26 Timothy Geers Male 15-16 2:25:04.2
21 19 Leela Hancox Female 35-39 2:25:56.9
22 73 Matthew Bourke Male 40-44 2:27:21.9
23 1 Gabriella Jackson Female 13-14 2:27:41.1
24 5 Carmen Teiniker Female 17-19 2:28:22.1
25 38 Nicholas Dawes Male 25-29 2:30:00.3
26 2 Abbie Ruiz Female 15-16 2:31:13.8
27 33 Adam Sanders Male 25-29 2:31:26.2
28 42 Sam Gladman Male 30-34 2:32:33.1
29 3 Torryn Squires Female 15-16 2:33:14.1
30 45 Dave Carpenter Male 35-39 2:33:28.1
31 67 Brendon Boyd Male 45-49 2:33:47.0
32 53 Stephen Kent Male 55-59 2:36:08.0
33 65 Ron Craig Male 40-44 2:36:15.8
34 99 Michael Pronger Team 2:37:46.1
35 58 Brian Clarke Male 60-64 2:38:15.0
36 52 Steve Bennett Male 45-49 2:39:24.0
37 43 Paul Stockwell Male 30-34 2:39:40.2
38 12 Rebecca Howell Female 25-29 2:40:54.8
39 74 Tristan James Male 25-29 2:41:47.0
40 48 Adam Stevens Male 40-44 2:42:37.0
41 51 Matt Close Male 45-49 2:44:02.5
42 31 Christopher Ee Male 25-29 2:45:36.0
43 21 Tanya Bennett Female 40-44 2:45:55.0
44 57 Steve Ash Male 55-59 2:47:13.0
45 44 Brendan Dobe Male 35-39 2:48:44.0
46 14 Alana Park Female 25-29 2:48:59.3
47 20 Christie Close Female 40-44 2:49:40.8
48 25 Jack Rae-Harvey Male 13-14 2:50:09.9
49 7 Jemima Whiteman Female 25-29 2:50:13.8
50 96 Marion Brown Team 2:51:33.9
51 32 Jamie Mccrea Male 25-29 2:55:32.6
52 66 Darryl Schulte Male 50-54 2:56:28.3
53 60 Merv Cardell Male 55-59 2:56:40.2
54 10 Lucy Donnan Female 25-29 2:56:54.2
55 30 Simon Mckelvey Male 25-29 2:59:20.6
56 71 Ingi Doyle Female 50-54 2:59:43.8
57 11 Hannah Donnan Female 25-29 2:59:55.4
58 95 Tracey Messer Team 3:00:53.0
59 8 Prudence Minett Female 25-29 3:02:03.6
60 46 Dimas Renaldi Male 35-39 3:02:07.3
61 13 Melissa Thomas Female 25-29 3:04:21.3
62 24 Cynthia Cliff Female 65-69 3:09:36.9
63 40 Colin Steenvoort Male 30-34 3:09:45.1
64 17 Hayley Renouf Female 35-39 3:11:53.4
65 56 Spencer Rand Male 55-59 3:13:34.2
66 50 Scott Howlett Male 40-44 3:14:20.9
67 97 Greg Messer Team 3:21:45.4
68 49 Pierre Kotze Male 40-44 3:22:33.7
69 75 Thomas Warren Male 30-34 3:23:16.8
70 98 Sally Ottaway Team 3:25:02.9
71 34 James Clark Male 25-29 3:38:31.5
72 22 Julie Dickinson Female 55-59 3:43:50.8
Overall – Female
Place Bib Name Category Time
1 9 Lucy Bowden Female 25-29 2:15:40.9
2 4 Ella Wooldridge Female 17-19 2:22:02.2
3 18 Stephanie Albert Female 35-39 2:24:48.5
4 70 Sarah Buchanan Female 20-24 2:24:57.2
5 19 Leela Hancox Female 35-39 2:25:56.9
6 1 Gabriella Jackson Female 13-14 2:27:41.1
7 5 Carmen Teiniker Female 17-19 2:28:22.1
8 2 Abbie Ruiz Female 15-16 2:31:13.8
9 3 Torryn Squires Female 15-16 2:33:14.1
10 12 Rebecca Howell Female 25-29 2:40:54.8
11 21 Tanya Bennett Female 40-44 2:45:55.0
12 14 Alana Park Female 25-29 2:48:59.3
13 20 Christie Close Female 40-44 2:49:40.8
14 7 Jemima Whiteman Female 25-29 2:50:13.8
15 10 Lucy Donnan Female 25-29 2:56:54.2
16 71 Ingi Doyle Female 50-54 2:59:43.8
17 11 Hannah Donnan Female 25-29 2:59:55.4
18 8 Prudence Minett Female 25-29 3:02:03.6
19 13 Melissa Thomas Female 25-29 3:04:21.3
20 24 Cynthia Cliff Female 65-69 3:09:36.9
21 17 Hayley Renouf Female 35-39 3:11:53.4
22 98 Sally Ottaway Team 3:25:02.9
23 22 Julie Dickinson Female 55-59 3:43:50.8
Overall – Male
Place Bib Name Category Time
1 29 Luke Harvey Male 17-19 2:00:20.9
2 63 Brodie Gardner Male 30-34 2:00:48.6
3 35 Michael Hooper Male 25-29 2:02:33.1
4 68 Nicholas Hull Male 30-34 2:03:07.8
5 62 Calvin Franklin Male 17-19 2:04:29.7
6 47 Jamie Simmonds Male 40-44 2:05:54.5
7 27 Ryan Marsh Male 15-16 2:07:09.7
8 37 Paul Marchant Male 25-29 2:09:02.1
9 28 Mitchell Densley Male 15-16 2:11:49.3
10 59 Steven Schofield Male 45-49 2:12:02.6
11 41 Timmy Hortz Male 30-34 2:12:18.7
12 64 Mitch Baker Male 30-34 2:13:20.9
13 36 Matt Billington Male 25-29 2:15:00.2
14 69 Paul Worroll Male 50-54 2:21:22.3
15 72 Kalon Playford Male 35-39 2:24:00.1
16 26 Timothy Geers Male 15-16 2:25:04.2
17 73 Matthew Bourke Male 40-44 2:27:21.9
18 38 Nicholas Dawes Male 25-29 2:30:00.3
19 33 Adam Sanders Male 25-29 2:31:26.2
20 42 Sam Gladman Male 30-34 2:32:33.1
21 45 Dave Carpenter Male 35-39 2:33:28.1
22 67 Brendon Boyd Male 45-49 2:33:47.0
23 53 Stephen Kent Male 55-59 2:36:08.0
24 65 Ron Craig Male 40-44 2:36:15.8
25 99 Michael Pronger Team 2:37:46.1
26 58 Brian Clarke Male 60-64 2:38:15.0
27 52 Steve Bennett Male 45-49 2:39:24.0
28 43 Paul Stockwell Male 30-34 2:39:40.2
29 74 Tristan James Male 25-29 2:41:47.0
30 48 Adam Stevens Male 40-44 2:42:37.0
31 51 Matt Close Male 45-49 2:44:02.5
32 31 Christopher Ee Male 25-29 2:45:36.0
33 57 Steve Ash Male 55-59 2:47:13.0
34 44 Brendan Dobe Male 35-39 2:48:44.0
35 25 Jack Rae-Harvey Male 13-14 2:50:09.9
36 32 Jamie Mccrea Male 25-29 2:55:32.6
37 66 Darryl Schulte Male 50-54 2:56:28.3
38 60 Merv Cardell Male 55-59 2:56:40.2
39 30 Simon Mckelvey Male 25-29 2:59:20.6
40 46 Dimas Renaldi Male 35-39 3:02:07.3
41 40 Colin Steenvoort Male 30-34 3:09:45.1
42 56 Spencer Rand Male 55-59 3:13:34.2
43 50 Scott Howlett Male 40-44 3:14:20.9
44 49 Pierre Kotze Male 40-44 3:22:33.7
45 75 Thomas Warren Male 30-34 3:23:16.8
46 34 James Clark Male 25-29 3:38:31.5
Overall – Female/Male
Place Bib Name Category Time
1 96 Marion Brown Team 2:51:33.9
2 95 Tracey Messer Team 3:00:53.0
3 97 Greg Messer Team 3:21:45.4
Female 13-14
Place Bib Name Category Time
1 1 Gabriella Jackson Female 13-14 2:27:41.1
Female 15-16
Place Bib Name Category Time
1 2 Abbie Ruiz Female 15-16 2:31:13.8
2 3 Torryn Squires Female 15-16 2:33:14.1
Female 17-19
Place Bib Name Category Time
1 4 Ella Wooldridge Female 17-19 2:22:02.2
2 5 Carmen Teiniker Female 17-19 2:28:22.1
Female 20-24
Place Bib Name Category Time
1 70 Sarah Buchanan Female 20-24 2:24:57.2
Female 25-29
Place Bib Name Category Time
1 9 Lucy Bowden Female 25-29 2:15:40.9
2 12 Rebecca Howell Female 25-29 2:40:54.8
3 14 Alana Park Female 25-29 2:48:59.3
4 7 Jemima Whiteman Female 25-29 2:50:13.8
5 10 Lucy Donnan Female 25-29 2:56:54.2
6 11 Hannah Donnan Female 25-29 2:59:55.4
7 8 Prudence Minett Female 25-29 3:02:03.6
8 13 Melissa Thomas Female 25-29 3:04:21.3
Female 35-39
Place Bib Name Category Time
1 18 Stephanie Albert Female 35-39 2:24:48.5
2 19 Leela Hancox Female 35-39 2:25:56.9
3 17 Hayley Renouf Female 35-39 3:11:53.4
Female 40-44
Place Bib Name Category Time
1 21 Tanya Bennett Female 40-44 2:45:55.0
2 20 Christie Close Female 40-44 2:49:40.8
Female 50-54
Place Bib Name Category Time
1 71 Ingi Doyle Female 50-54 2:59:43.8
Female 55-59
Place Bib Name Category Time
1 22 Julie Dickinson Female 55-59 3:43:50.8
Female 65-69
Place Bib Name Category Time
1 24 Cynthia Cliff Female 65-69 3:09:36.9
Male 13-14
Place Bib Name Category Time
1 25 Jack Rae-Harvey Male 13-14 2:50:09.9
Male 15-16
Place Bib Name Category Time
1 27 Ryan Marsh Male 15-16 2:07:09.7
2 28 Mitchell Densley Male 15-16 2:11:49.3
3 26 Timothy Geers Male 15-16 2:25:04.2
Male 17-19
Place Bib Name Category Time
1 29 Luke Harvey Male 17-19 2:00:20.9
2 62 Calvin Franklin Male 17-19 2:04:29.7
Male 25-29
Place Bib Name Category Time
1 35 Michael Hooper Male 25-29 2:02:33.1
2 37 Paul Marchant Male 25-29 2:09:02.1
3 36 Matt Billington Male 25-29 2:15:00.2
4 38 Nicholas Dawes Male 25-29 2:30:00.3
5 33 Adam Sanders Male 25-29 2:31:26.2
6 74 Tristan James Male 25-29 2:41:47.0
7 31 Christopher Ee Male 25-29 2:45:36.0
8 32 Jamie Mccrea Male 25-29 2:55:32.6
9 30 Simon Mckelvey Male 25-29 2:59:20.6
10 34 James Clark Male 25-29 3:38:31.5
Male 30-34
Place Bib Name Category Time
1 63 Brodie Gardner Male 30-34 2:00:48.6
2 68 Nicholas Hull Male 30-34 2:03:07.8
3 41 Timmy Hortz Male 30-34 2:12:18.7
4 64 Mitch Baker Male 30-34 2:13:20.9
5 42 Sam Gladman Male 30-34 2:32:33.1
6 43 Paul Stockwell Male 30-34 2:39:40.2
7 40 Colin Steenvoort Male 30-34 3:09:45.1
8 75 Thomas Warren Male 30-34 3:23:16.8
Male 35-39
Place Bib Name Category Time
1 72 Kalon Playford Male 35-39 2:24:00.1
2 45 Dave Carpenter Male 35-39 2:33:28.1
3 44 Brendan Dobe Male 35-39 2:48:44.0
4 46 Dimas Renaldi Male 35-39 3:02:07.3
Male 40-44
Place Bib Name Category Time
1 47 Jamie Simmonds Male 40-44 2:05:54.5
2 73 Matthew Bourke Male 40-44 2:27:21.9
3 65 Ron Craig Male 40-44 2:36:15.8
4 48 Adam Stevens Male 40-44 2:42:37.0
5 50 Scott Howlett Male 40-44 3:14:20.9
6 49 Pierre Kotze Male 40-44 3:22:33.7
Male 45-49
Place Bib Name Category Time
1 59 Steven Schofield Male 45-49 2:12:02.6
2 67 Brendon Boyd Male 45-49 2:33:47.0
3 52 Steve Bennett Male 45-49 2:39:24.0
4 51 Matt Close Male 45-49 2:44:02.5
Male 50-54
Place Bib Name Category Time
1 69 Paul Worroll Male 50-54 2:21:22.3
2 66 Darryl Schulte Male 50-54 2:56:28.3
Male 55-59
Place Bib Name Category Time
1 53 Stephen Kent Male 55-59 2:36:08.0
2 57 Steve Ash Male 55-59 2:47:13.0
3 60 Merv Cardell Male 55-59 2:56:40.2
4 56 Spencer Rand Male 55-59 3:13:34.2
Male 60-64
Place Bib Name Category Time
1 58 Brian Clarke Male 60-64 2:38:15.0
Team – Female
Place Bib Name Category Time
1 98 Sally Ottaway Team 3:25:02.9
Team – Male
Place Bib Name Category Time
1 99 Michael Pronger Team 2:37:46.1
Team – Female/Male
Place Bib Name Category Time
1 96 Marion Brown Team 2:51:33.9
2 95 Tracey Messer Team 3:00:53.0
3 97 Greg Messer Team 3:21:45.4